ברלין
Search
Close this search box.

אי המוזיאונים

תכנון טיול לברלין? נשמח לעזור!

עכשיו בברלין:

מלונות מומלצים

הרשמו לקבת מידע על ברלין

אי המוזיאונים

אי המוזיאונים (Museumsinsel) הוא ה-מקום להיות בו בברלין

מי שמגיע לביקור בבירת גרמניה לא ירצה לפספס את אי המוזיאונים (museum island) – אחד המקומות היפים ביותר בגרמניה. על אף שמו לא מדובר באי של ממש אלא באיזור מרכזי של העיר, אשר נמצא ממש במרכז של רובע מיטה (Mitte) החוצה אותה והוא מכונה כך בשל שהוא מרכז מספר התפצלויות שונות של נהר השפרי המרכזי החוזה את העיר.באי המוזיאונים תוכלו למצוא שישה מהמוזיאונים החשובים והקלאסים של ברלין ובמדריך הבא תוכלו לקרוא בנפרד על כל אחד מהם. 

רשימת מוזיאונים מומלצים באי המוזיאונים של ברלין

מוזיאון בודה

מוזיאון בודה (bode museum) הוא אחד המוזיאונים היפים ביותר בברלין, הוא ממוקם במעין אי בפני עצמו והגישה אליו היא באמצעות גשר. במוזיאון בודה תוכלו למצוא תערוכות המציגות אוספים רבים מתקופות היסטוריות שונות ביניה העת העתיקה, ימי הביניים, העת החדשה המוקדמת, תקופת הרנסאנס והמאה ה-19. במוזיאון מוצג אחד מאוספי הפסלים הגדולים והידועים בעולם המכיל מאות פסלים מהתקופות השונות בין היתר ממצרים ומאירופה העתיקה. כמו כן תוכלו למצוא גם אוספים של מטבעות, מדליות ופריטים יקרים אחרים אשר נאספו במהלך השנים על ידי מלכי הממלכה הפרוסית ששלטה בגרמניה. 

מבין חלקי התצוגות השונים מעניין במיוחד החלק של האמנות הביזנטית העתיקה – פסלים מתקופה של לפני כמעט 2000 שנה אשר שימשו בין היתר גם לקישוטים או כמבני סרקופג בו נקברו אנשים. המוצגים בתערוכה השתמרו בצורה מדהימה והם ומכילים אלמנטים של דתות ותרבויות שונות של איזורי הים התיכון, מזרח אירופה ואפריקה. באוסף המטבעות אפשר למצוא לא פחות מחצי מיליון (!) מטבעות עתיקות והוא מראה את ההיסטוריה העתיקה של השימוש בכסף וזהב למסחר. בנוסף תוכלו למצוא גם ציורי קיר מפוארים מהמאה ה-18,  ויצירות אמנות ידועות כמו פאצי מדונה של דונטלו משנת 1420.

Bode Museum
Bode Museum

הגלריה הלאומית הישנה

הגלריה הלאומית הישנה (alte national gallery) שוכנת במבנה מפואר הבנוי בצורת מקדש רומאי עתיק ובנייתו הושלמה בשנת 1876. האוספים של הגלריה הלאומית הישנה כוללים יצירות רומנטיות וקלאסיות ביניהן של ציירים גרמנים דוגמת קספר דויד פרידריך וקארל פרידריך שינקל וכן יצירות של גדולי הציריים האימפרסיוניסטיים הצרפתיים כמו קלוד מונה ואדוארד מאנה. גם אמנות מודרנית יותר של ראשית המאה ה-20 מוצגת במוזיאון דרך יצירותיהם של אמנים כמו מקס ליברמן. התערוכות במוזיאון מחולקות לשלושה חלקים שונים המפורדים לפי נושאים. כך, בקומה הראשונה תוכלו למצוא את אוסף ציוריו של הצייר הגרמני אדולף פון מנזל שחי בברלין ועסק בנושאים גרמניים ובעיקר במשפחת המלוכה הפרוסית והמלך פרידריך. באותה קומה ישנם גם פסלים קלאסיים מוכרים. הקומה השנייה מוקדשת לציור האימפרסיוניסטי ובין היתר גם לאוגוסט רנואר, פול סזאן, ואדגר דגה. הקומה השלישית כוללת אמנת גרמנית של תחילת המאה ה-19 והציורים החשובים ביותר מהתקופה הרומנטית.

מוזיאון פרגמון

מוזיאון פרגמון (pergamon museum) הוא המוזיאון המתויר ביותר בברלין עם כמעט מיליון מבקרים הפוקדים אותו מדי שנה. הוא מציג אוסף של עתיקות קלאסיות מן המזרח הקדום ואמנות האסלאם לצד אחד האוספים החשובים ביותר של אמנות יוונית ורומית. היצירה המפורסמת ביותר היא מזבח הפרגמון הרומי, שהאפריז המפוסל שלו מתאר את הקרב בין אלים וענקים. עוד ניתן לראות את שער השוק של מילטוס בגובה של כ-17 מטרים שמהווה את אחד מסמליה של האדריכלות הרומית.

Pergamon museum
Pergamon museum

המוזיאון הישן

המוזיאון הישן (altes museum) נבנה בשנת 1830 במבנה שמהווה את אחד מסמליה הבולטים של האדריכלות הניאו קלאסית שלוקחת השראה ממבנה הפרתנון באתונה. בתוך המוזיאון תוכלו למצוא בין היתר תערוכות של פסלים, תכשיטים, אגרטלים ומטבעות מהאמנות היוונית האטרוסקית לצד אוצרות מתקופת האימפריה הרומית. בחדר אוצר מיוחד המכונה "התא הכחול" נמצא אוסף מיוחד של תכשיטי זהב וכסף  הכולל גם למעלה מ-1300 מטבעות עתיקים החל מהמאה השביעית לפני הספירה, ועד למטבעות של האימפריה הרומית מהמאה השלישית לספירה.

המוזיאון החדש

המוזיאון החדש (neues museum) נפתח לקהל מחדש בשנת 2009 כשחזור של מבנה מוזיאון ישן ששכן במקום ונהרס. בין האוספים שלו ניתן למצוא יציקות גבס, פפירוסים של כתבים עתיקים ממצרים וסרקופגים ששימשו לקבורת אנשים ומעוטרים בכתבי חרטומים וציורים עתיקים. עיקר המוזיאון הוא האוספים של המוזיאון המצרי ששכן לפני כן במבנה נפרד והצטרף אליו והוא מהווה מרכז חשוב של אמנות ותרבות מצרים ובו תוכלו למצוא גם את פסלה של המלכה נפרטיטי אשר מעריכים כי נעשה בשנת 1340 לפני הספירה, מה שהופך אותו לעתיק ונדיר במיוחד.

הומבולדט פורום

מוזיאון הומבולדט פורום (Humboldt Forum) שנפתח לקהל הרחב בשנת 2021 שוכן במבנה חדש שמשחזר את ארמון השטאדט שלוס ששכן במקום במשך מאות שנים עד שהופצץ ונחרב במלחמת העולם השנייה. כיום לאחר השחזור שעלה מאות מיליוני יורו מבנה הארמון השתמר בעיקר מבחוץ כאשר בפנים התערוכות בהומבולדט פורום עוסקות באנתרופולוגיה ומציגות את תולדות האדם ותרבויות שונות, בין היתר באסיה, אוקיאנה ואפריקה וכן תערוכות מתחלפות בנושאי תרבויות שונות.

Humboldt Forum
Humboldt Forum

שאלות ותשובות נפוצות

אם אתם באופן כללי חובבי מוזיאונים מאוד כדאי לבקר לפחות במוזיאון אחד או שניים באי המוזיאונים בברלין. מי שממש בעניין של מוזיאונים מהסגנון הזה יכול גם לבדוק את האפשרויות השונות לרכישת כרטיסים משולבים לכל המוזיאונים ביחד, ולראות אותם בימים מרוכזים.

האמת שזה עניין של טעם. מוזיאון פרגמון הוא הכי מפורסם והכי מתויר בזכות המזבח שלו, הגלריה הלאומית הישנה מגניבה כי יש בה גם אמנות יותר חדשה הומבולדט פורום הוא הכי חדש  והתערוכות בו יותר מעודכנות ומודרניות ומשלבות גם אלמנטים אודיו ויזואליים כך שלא תמצאו בו רק עתיקות קלאסיות כמו באחרים. בסופו של דבר כל המוזיאונים שבמדריך מרשימים ולא כלכך משנה לאיזה מהם תלכו – אין אחד שהוא משמעותית יותר שווה מהאחר.

כשאתם מבקרים באיזור תוכלו ללכת גם לקתדרלת ברלין (berliner dom) שנמצאת באי בסמוך למוזיאון הישן. אם אתם רוצים להמשיך משם להסתובב בעיר אפשר לעשות זאת בקלות כי מצד אחד יש את כיכר אלכסנדרפלאץ (alexanderplatz) המרכזית ומהצד המערבי שדרות אונטר דן לינדן (Unter den linden) הקלאסיות.

לחזור למשהו ספציפי?

דילוג לתוכן