ברלין
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

אוסף שארף גרסטנברג

תכנון טיול לברלין? נשמח לעזור!

עכשיו בברלין:

מלונות מומלצים

הרשמו לקבת מידע על ברלין

אוסף שארף גרסטנברג

אוסף שארף גרסטנברג (scharf-gerstenberg collection) הוא מוזיאון לאמנות בברלין הממוקם ממול לארמון שרלוטנבורג (charlottenburg palace). המוזיאון בנוי בסגנון ניאו קלאסיציסטי וכולל שני מבנים תאומים בעלי כיפה גדולה, הוא הוזמן על ידי המלך פרידריך הרביעי ובנייתו הושלמה בשנת 1859. במהלך השנים שימש המבנה לצרכים רבים – תחילה למגורי קצינים, לאחר מכן כתחנת משטרה, אחרי מלחמת העולם השנייה כמוזיאון המצרי ומאז שנת 2008 לתערוכה המיוחדת של אוסף שארף גרסטנברג.

אז מה רואים באוסף שארף גרסטנברג?

אוסף שארף גרסטנברג מתמקד בעיקר בתמות של אמנות פנטסטית וסוריאליזם. על פני שתי קומות הכוללות אוסף של למעלה מ-250 ציורים, פסלים ועבודות נייר מציג המוזיאון את ההיסטוריה של האמנות הפנטסטית. העובדות המוצגות במוזיאון יוצרות קשר של 250 שנה בתולדות האמנות האירופאית עד לימינו החל מיצירות של האמן הספרדי הנודע פרנסיסקו דה גויה והארכיאולוג האיטלקי ג'ובאני בטיסטה פיראנזי, דרך דמויות מפתח בסגנון הסימבוליזם כמו האמן הצרפתי אודלין רדון והצייר הגרמני מקס קלינגר.

החלק המרכזי באוסף מוקדש לתנועה הסוריאליסטית שהוקמה בשנת 1924. המוזיאון מתגאה במיוחד באוסף העבודות שלו שנותנות ביטוי לאמנות הסוריאליזם והעבודות של כמעט כל חבריה המרכזיים מוצגות בו, בין היתר של האמן הספרדי המפורסם סלבדור דאלי והצייר הבלגי רנה מגריט. גם סרטים סוריאליסטיים קלאסיים של לואיס בונואל לצד סרטים עכשווים שעושים שימוש באלמנטים סוריאליסטיים מוצגים במקום. בנוסף, ישנן תערוכות זמניות המתחלפות מדי כמה חודשים ומוקדשות לאמנים סוריאליסטיים ופנטסטיים. אין ספק כי חובבי אמנות לא ירצו להחמיץ את הביקור בתערוכה שאמנם איננה גדולה במיוחד אך ממוקדת מאוד ומספרת סיפור רחב וברור של תולדות האמנות.

תכנון הביקור והזמנת כרטיסים

אוסף שארף גרסטנברג פתוח בין הימים שלישי עד חמישי בין השעות 10:00 בבוקר ל- 18:00 בערב ובימים שישי עד ראשון בין השעות 11:00 בבוקר ל-18:00 בערב. כרטיסים למוזיאון ניתן להזמין מראש באתר או לרכוש במקום. המוזיאון ממוקם בפאתי העיר ולא באיזור מרכזי אך בזכות התחבורה הציבורית היעילה בברלין ההגעה אליו אפשרית דרך הרכבת המהירה (s-bahn) אשר תחנה שלה בשם westand נמצאת במרחק 10 דקות הליכה מהמקום, או באמצעות הרכבת התחתית (u-bahn) שהתחנה richard wagner הנמצאית גם היא במרחק דומה מהצד השני. גם מספר קווי אוטובוס עוברים באיזור ולמגיעים ברכב פרטי לא צפויה בעיית חנייה.

המשך הביקור ברובע שרלוטנבורג

אם אתם מגיעים כבר לאוסף שארף גרסטנברג מומלץ להמשיך את הביקור באיזור המיוחד של רובע שרלוטנבורג. הרובע הוא אחד הרבעים העשירים והמפוארים ביותר בברלין המאופיין בהיותו ירוק ביותר בעל פארקים גדולים ושדרות רחבות. בעוד שרוב הביקור והאתרים המרכזיים בעיר מוקדשים לאיזורים ששכנו פעם במזרח ברלין או באיזורים במערב שהיו קרובים לחומה והוזנחו במשך שנים, שרלוטנבורג הוא רובע אשר מציע חוויה אחרת – של תרבות אירופאית קלאסית ושל ברלין הישנה והתקופה בה שלטה בה הממלכה הפרוסית. 

ממש בסמוך למוזיאון ממוקם ארמון שרלוטנבורג שהוא הארמון הגדול ביותר בברלין אשר נבנה על פני יותר ממאה שנה עד שהושלם סופית בשנת 1791. הארמון נבנה למען משפחת המלוכה הפרוסית וכולל אגפים מפוארים מאוד ביניהם הגלריה המוזהבת, גלריית החרסינה והקפלה. את הארמון מקיפים גנים אנגליים מפוארים שנעים מאוד לשבת בהם בימים שמשיים. הארמון נפגע קשות מהפצצות הבריטים במלחמת העולם השנייה אך שופץ ושוחזר וכיום הוא אחד האתרים הפופולריים ביותר לביקור בעיר ומציג בתוכו גם תערוכות אמנות מתחלפות מעבר כמובן לאוספי הרוקוקו, הפסלים, הציורים, והרהיטים הקלאסיים ששימשו את משפחת המלוכה.

לחזור למשהו ספציפי?

דילוג לתוכן