ברלין
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מוזיאון פרגמון

תכנון טיול לברלין? נשמח לעזור!

עכשיו בברלין:

מלונות מומלצים

הרשמו לקבת מידע על ברלין

מוזיאון פרגמון

מוזיאון פרגמון (Pergamon Museum) הוא המוזיאון המתויר ביותר בברלין עם מספר של קרוב למיליון מבקרים אשר פוקדים אותו מדי שנה. בשנת 1999 הוכר המוזיאון כאתר מורשת עולמי מטעם ארגון אונסק"ו. המוזיאון, הממוקם באי המוזיאונים של ברלין (Museum Island) מציג אוסף של עתיקות קלאסיות מן המזרח הקדום ואמנות האסלאם לצד אחד האוספים החשובים ביותר של אמנות יוונית ואמנות רומית.

ההיסטוריה של מוזיאון פרגמון

מעט לאחר הקמת המוזיאון שנודע כיום כמוזיאון בודה (Bode Museum) וקם בשנת 1904  במקום סמוך לזה בו שוכן מוזיאון פרגמון, היה ברור שאין מספיק מקום על מנת להציג את המוצגים הארכיאולוגיים הרבים שנאספו על ידי ארכיאולוגים גרמנים ברחבי העולם במאה שקדמה לה וכן עדיין באותן שנים בהן ארכאולוגים גרמנים יצאו במשלחות לחפור במקומות עתיקים כמו בבל, יוון אסיה הקטנה ומצרים. על כן עלה הרעיון להקים מוזיאון נוסף שיוכל להכיל את כמות הממצאים המרהיבה שנאספה מימי יוון ורומא העתיקה לצד אמנות איסלאמית. בניית המוזיאון הסתיימה רק בשנת 1930 והוא נפגע קשה במהלך הקרב על ברלין במלחמת העולם השנייה וחלק מהמוצגים שלו גם הועברו לרוסיה בתקופת המלחמה הקרה ועל אף הסכם בין הגרמנים לרוסיה טרם הושבו.

המוצגים המרכזיים במוזיאון פרגמון

בשונה ממוזיאונים רגילים במוזיאון פרגמון המוצגים המרכזיים אינם רק פריטים ארכיאולוגיים קטנים אלא ממש מבנים שלמים ששרדו ושוחזרו לאחר שנמצאו בחפירות שהתבצעו בערים קדומות ובתקופות עתיקות. כך בין שלל הממצאים הרבים המבנים הגדולים והמרכזיים שניתן למצוא במוזיאון הם:

מזבח פרגמון הרומי – היצירה המפורסמת ביותר של המוזיאון ומה שמהווה אחראי מרכזי למשיכת הקהל למקום. המזבח נבנה במאה השנייה לספירה בעיר פרגמון שביוון. אורכו של המזבח הוא 113 מטרים והוא מוקף באפריז מפוסל המתאר את הקרב בין אלים וענקים.

שער השוק של מילטוס – נבנה גם הוא במאה השנייה לספירה בעיר מילטוס שנמצאית כיום בשטח טורקיה, וחרב ברעידת אדמה במאה ה-11.  המבנה מתנשא לגובה של כ-17 מטרים, רוחבו 30 מטרים והוא מהווה את אחד מסמליה של האדריכלות הרומית. החפירה והמציאה שלו לקחה מעל 20 שנה והוא הובא והורכב בברלין בשנת 1929. 

שער עשתר ורחוב התהלוכות של בבל – שער כניסה לעיר העתיקה בבל שנבנה עוד בשנת 575 לפני הספירה. בנוסף לשער התגלה רחוב התהלוכות שיצא ממנו והוא שוחזר באופן מלא במוזיאון.

חזית ארמון משאתא – חזית ששייכת לארמון שנבנה באימפריה המוסלמית בשנת 744 לפני הספירה. הוא נבלע ברעידה אדמה חזקה אך חזיתו שרדה בשלמותה ונמצאה בשנת 1840. החזית נחשבת לאחד הממצאים החשובים של אמנות איסלאמית עתיקה.

דרכי הגעה ותכנון הביקור במוזיאון פרגמון

מוזיאון פרגמון פתוח בין הימים שלישי עד ראשון בין השעות 10:00 בבוקר ל-18:00 בערב. כרטיסים למוזיאון ניתן לרכוש במקום אך בשל מספר המבקרים הרב במקום, ובעיקר בעונות התיירות שמתרכזת לחודשי הקיץ אך גם בימים חורפיים, מומלץ להזמין כרטיסים כבר מראש. ההגעה למוזיאון פשוטה בזכות מיקומו המרכזי באי המוזיאונים של ברלין. הוא נמצא במרחק הליכה לא גדול מכיכר אלכסנדרפלאץ (Alexanderplatz) – הכיכר המרכזית הנמצאת בחלק המזרחי של רובע מיטה (Mitte) ובה תוכלו למצוא גם תחנת רכבת מהירה (S-bahn) וגם תחנת רכבת תחתית (U-bahn). בנוסף המוזיאון ממוקם גם במרחק הליכה קצרה עוד יותר מתחנת הרכבת המהירה של איזור הקניות היוקרתי והידוע האקשה מרקט (Hackescher Markt).

לחזור למשהו ספציפי?

דילוג לתוכן