ברלין
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מדריך השכונות והרובעים של ברלין

תכנון טיול לברלין? נשמח לעזור!

עכשיו בברלין:

מלונות מומלצים

הרשמו לקבת מידע על ברלין

מדריך השכונות והרובעים של ברלין

ברלין, בירת גרמניה, היא עיר גדולה מאוד. היא משתרעת על שטח של כמעט 900 ק"מ והאוכלוסייה שלה מונה קרוב לארבעה מיליון תושבים. בשל הגודל העצום שלה אחת השאלות הנפוצות ביותר בקרב מי שבמקרים לראשונה בעיר וכן בקרב מי שחזורים אליה כבר מספר פעמים היא – מהן השכונות המומלצות לביקור בברלין? על מנת לענות על השאלה הזו יש להבין קודם כל את האופן שבו ברלין בנויה. ברלין מחולקת לרבעים, אשר חלקם במקור כלל לא היו חלק מהעיר עצמה אלא סופחו אליה, מה שיוצר כמעט לכל רובע אופי של עיר קטנה שבה חיים כמה מאות אלפי תושבים. בתוך הרבעים עצמם ישנה גם חלוקה לתתי שכונות קטנות יותר שגם אותן כדאי להכיר כשמעוניינים לחקור לעומק את העיר, אך ראשית כדאי לדעת מה הם בדיוק הרובעים המרכזיים ביותר בברלין ומה האופי של כל אחד מהם. חלק מן הרבעים של ברלין הם בעלי אופי פרברי למדי ולא מקומות שיעניינו את מי שלא מתגורר בהם, אך במדריך הבא מרוכזים עבורכם הרבעים המרכזיים ביותר והשכונות שחובה להכיר לקראת הביקור בעיר.

מפת ברלין חלוקה לפי שכונות / רובעים

שכונות / רובעים בברלין

רובע מיטה – הרובע המרכזי של העיר

מעט מצחיק לקרוא לאיזור המיטה (Mitte) רובע מכיוון שמדובר בשטח ענק שחולש על פני רוב מרכז העיר ואשר חיים בו כמעט 400,000 תושבים סה"כ. רובע מיטה כולל כיום מספר שכונות נפרדות שאוחדו יחד כאשר השכונה המרכזית שבהן, וזו שלרוב מתכוונים אליה כשמדברים על הרובע היא שכונת מיטה. בשכונה זו אפשר למצוא את המבנים, האתרים, והרחובות המרכזיים ביותר של ברלין. בין היתר תמצאו באיזור המיטה את איזור הקניות האקשה מרקט (Hackescher Markt) – איזור קניות יוקרתי של חנויות רחוב של רשתות ידועות לצד חנויות מעצבים מקומיות. באותו איזור גם נמצאות חצרות האקשה (Hackesche Höfe) – רשת של חצרות בניינים בהן אפשר למצוא בתי קפה וחנויות בוטיק.

מעבר לכך באיזור המיטה תמצאו גם את נקודות הציון הקלאסיות של ברלין – שדרות אונטר דן לינדן (Unter den Linden) המרכזיות שחוצות את העיר ואשר בקצה המערבי שלהן נמצא שער ברנדנבורג (Brandenburger Tor). בקצה המזרחי של השדרה תמצאו את איזור אי המוזיאונים (Museum Island) בו נמצאים כמה מהמוזיאונים היפים והחשובים של ברלין. עוד בשכונת מיטה נמצאים מבני השלטון המרכזיים של הממשלה הגרמנית אשר יושבים גם בבניין הרייכסטאג (Reichstag Building) – שהוא אחד מאתרי התיירות הפופולרים בעיר וניתן לבקר בו ולעלות לתצפית מהכיפה שלו המשקיפה על פני כל העיר.

רובע מיטה היה איזור מרכזי בו עברה חומת ברלין אשר חצתה את ברלין למזרח ולמערב בין השנים 1961 – 1990. רוב חלקי הרובע היו שייכים לשלטון המזרח גרמני, מה שניכר עדיין באזורים מסוימים, ובעיקר באיזור המזרחי שלו. הכיכר המרכזית של מזרח ברלין שהיא כיום גם אחד האזורים השוקקים של ברלין המודרנית נקראת כיכר אלכסנדרפלאץ (Alexanderplatz). הכיכר היא עורק תחבורה ראשי אליה ניתן להגיע בקלות מכל מקום בעיר. יש בה חנויות רחוב ומרכזי קניות כמו בית הכלבו Galeria Kaufhof וקניון אלכסה (Alexa). בכיכר אלכסנדרפלאץ נמצא גם מגדל הטלוויזיה של ברלין (Berlin TV Tower) – אחד המבנים האייקונים של ברלין של ימינו המתנשא לגובה של 368 מטרים ומבקרים יכולים לעלות לפסגתו ולהתבונן בתצפית מדהימה על פני כל העיר. 

סביר להניח שבביקור ראשון בברלין תבלו את מרבית זמנכם בשכונה המרכזית של רובע מיטה. יחד עם זכות הרובע כאמור כולל עוד כמה שכונות בעלי אופי מעט שונה, וביניהם כדאי גם להכיר את:

שכונת טירגארטן – האזור הטבעי יותר של רובע מיטה נקרא על השם הפארק הגדול ביותר שאפשר למצוא במרכז העיר – פארק טירגארטן (Tiergarten Park). הפארק מציע מנוחה ושקט מרעשי היומיום, ויש בו שטחים נרחבים עם שבילים להולכי רגל ורוכבי אופניים, ספסלים, מזרקות ומדשאות שבימים חמים מתמלאות בהמוני מקומיים שבאים להשתזף במקום. מעבר לפארק עצמו האיזור שמסביב לו מאופיין בוילות ותיקות שמשמשות גם כמבני שגרירות, רחובות ירוקים ושקטים. עוד בשכונה אפשר למצוא את עמוד הניצחון של ברלין (Berlin Victory Column) – אחד המבנים המפורסמים בעיר.

שכונת וודינג – שכונת וודינג (Wedding) סופחה בשנים האחרונות גם היא להיות תחת רובע מיטה אך זה רק בעניין מוניציפאלי פורמלי שלא צריך לייחס לו הרבה חשיבות כיוון שמדובר בשכונה נפרדת בעלת אופי שונה למדי מזה של שכונת מיטה. וודינג נחשבת למוקד משיכה של צעירים רבים בשל היותה שכונת פועלים במקור. וודינג הייתה שכונה ענייה למדי ברוב השנים אשר שכנה באזור המערבי של ברלין. כיום נפתחים בה עוד ועוד מקומות חדשים ומודרנים והג'נטריפיקציה מורגשת, גם אם מתרחשת בקצב איטי יותר מאשר בשכונות אחרות בעיר. וודינג נחשבת לאחת השכונות המגניבות מבחינת ברים ובתי קפה אבל עדיין לא פופולריות בקרב תיירים שטרם גילו אותה. האיזור המרכזי של השכונה נקרא Sprengelkiez ובו אפשר גם למצוא כמה מסעדות טובות.

מפת ברלין חלוקה לפי אתרי תיירות
מפת ברלין חלוקה לפי אתרי תיירות

פרנצלאואר ברג – משכונה פשוטה במזרח גרמניה לשכונת היוקרה של מרכז ברלין

ברלין היא לא רק מיטה, ותיירים אשר במהלך הביקור פתוחים לראות רבעים נוספים מוצאים מקומות שמהווים את הסיבה בגללה ברלין הפכה להיות עיר כה פופולרית בעולם. אחת מהן היא ללא ספק שכונת פרנצלאואר ברג (Prenzlauer Berg), הגובלת בשכונת מיטה בצפון. בניגוד לרובע מיטה, פרנצלאואר ברג הוא אזור קטן יותר שאפשר להגדיר כשכונה. בשנים האחרונות סופחה השכונה לחלק מאיזור גדול יותר לרובע שנקרא Pankow אבל החלק הדרומי יותר של הרובע הוא מה שכדאי להתמקד בו. פרנצלאואר ברג היא שכונה בעלת אופי יוקרתי שמתחברת גם ברצף עירוני עם החלקים היקרים של רובע מיטה ובעיקר באיזור של כיכר רוזנטלר (Rosenthaler Platz) שמהווה נקודת מעבר בין השכונות. בשכונה חיים 150,000 תושבים מה שהופך גם אותה למעין עיר קטנה, אך מדובר יחד עם זאת ברובע צפוף למדי שמתשרע בסה"כ על שטח של 11 קמ"ר.

הסיפור של שכונת פרנצלאואר ברג מעניין בגלל השינויים המהירים שהתרחשו בה. השכונה הייתה שייכת לאיזור של ברלין המזרחית. לאחר נפילת החומה גרו בה לא מעט סקוטרס – פולשים לא חוקיים שגרים במבנים נטושים מסיבות אידיאולוגית, והיא הייתה לתקופה המרכז של סצנת הפאנק. אך הדבר לא השתמר לאורך זמן בשל תהליך שיפוץ מסיבי שעברו מבנים רבים בשכונה. כך, בתוך שנים ספורות החל תהליך ג'נטריפיקציה שהוביל לנהירה של משפחות צעירות ממעמד סוציו אקונומי גבוה, מה ששינה לחלוטין את אופייה של השכונה והפך אותה לשכונה "יאפית". כיום בפרנצלאואר ברג עדיין ניתן למצוא שרידים מעטים לאופי המזרח גרמני והפועלי של השכונה, בעיקר בברים מקומיים שהשתמרו מהעבר, אך לצד זאת רוב בתי הקפה וחנויות הבוטיק הם בעלי אופי מאוד מודרני ושיקי. פרנצלאואר ברג היא לא שכונה עם נקודות ציון מיוחדות רבות או מקומות שחובה לראות, אבל לצד זאת היא השכונה שפשוט כיף להסתובב בה ברגל. מדובר באחת השכונות הבטוחות ביותר בעיר המקנה למבקרים בה תחושה נעימה, שקטה וביתית ולצד זאת גם שכונה ערה מאוד עם מקומות בילוי ותנועה ערה לכל אורך שעות היום והלילה.

המקומות המרכזיים בשכונת פרנצלאואר ברג שכדאי לבקר בהם הם המאור פארק (Mauerpark) – שפירושו פארק החומה. בימי ראשון מתקיים בפארק שוק פשפשים פופולרי שמושך המוני מבקרים. השדרה הראשית של השכונה שנמצאת בקרבת הפארק נקראת Kastanian Alle ובה תוכלו למצוא חנויות של בגדי מעצבים מקומיים ובגדי יד שנייה ווינטג', לצד בתי קפה שיקים ומסעדות. הקסם של שכונת פרנצלאואר ברג הוא בכך שעל אף שהיא אופנתית מאוד ולמרות שהתייקרה היא עדיין מצליחה לשמור על אופי ברלינאי פשוט. מדובר בשכונה שאמנם אהובה על תיירים אך היא עדיין לא תיירותית מאוד, ואם תבחרו לשוטט בה מובטחת לכם חוויה ברלינאית אמיתית.

Prenzlauer Berg
Prenzlauer Berg

פרידריכסהיין – רובע הצעירים והבילויים של ברלין

איזור נוסף שהיה ממוקם במזרח ברלין והפך לאופנתי במיוחד הוא רובע פרידריכסהיין (Friedrichshain). הרובע בעל האופי השכונתי הגובל בפרנצלאואר ברג ומיטה ממזרח, הוא קטן יחסית וצפוף גם כן ומאופיין בקהל צעיר ואופי תוסס. פרידריכסהיין הייתה לאחת השכונות הפופולריות ביותר בידי אנשים שזה עתה הגיעו לעיר בשנות ה-90 ובתחילת שנות ה-2000. בפרידריכסהיין תרבות הפאנק והסקאווטינג פרחה במשך שנים רבות גם אחרי נפילת החומה. עם זאת גם במקרה זה האופי של הרובע השתנה במהלך השנים בעקבות הביקוש העולה לגור בו שהוביל לעליית מחירים גבוהה ולהיותה שכונה פופולרית גם כן בקרב משפחות. אף על פי כן, ברובע פרידריכסהיין עדיין מורגש האופי הברלינאי המגניב והשילוב בין תרבות פאנק הברלינאית ומקומות המציעים מחירים זולים במיוחד ועד להפיכתה של ברלין לעיר האופנתית שהיא היום. 

הרחובות הראשיים של הרובע כמו קרלס מרקס אללה (Karl Marx Alle) וורשאור שטראסה (Warschau Strasse) מאופיינים באופי של רחובות מזרח אירופאיים גדולים ורחבים עם אלמנטים קומוניסטיים שבאים לידי ביטוי בסגנון האדריכלות שלהם. בתוך השכונה, ובעיקר באיזור שמסביב לכיכר Boxhagener Platz ניתן למצוא מקומות בילוי רבים. ומסעדות שכונתיות ולא יקרות מה שהופך אותו למקום בילוי מרכזי ופופולרי בקרב צעירים. באותה כיכר מתקיימים גם שווקים של אוכל ופריטי וינטג' מדי סוף שבוע בימים שבת וראשון. בצד הדרומי של השכונה על גדות הנהר נמצאת גלריית איסט סייד (East Side Gallery) – גלריה בה ניתן למצוא שרידים של החומה עליהם מצוירים יותר מ-100 ציורי גרפיטי על ידי אמנים מכל רחבי העולם. האיזור מלא ועמוס באנשים לאורך כל היום ובקיץ גם בשעות הערב והלילה מה שגם הופך את פרידריכסהיין לאיזור תיירותי מאוד. עוד לאורך הנהר באיזור נמצאים כמה מועדוני לילה פופולאריים שגם מקנים לשכונה את האופי הבלייני שלה.

East Side Gallery
East Side Gallery

שכונת שרלוטנבורג – המרכז הבורגני של מערב ברלין

שכונת שרלוטנבורג (Charlottenburg) היא שכונה יוקרתית הנמצאת במערב ברלין. בדומה למיטה, גם כאן יש להבדיל בין הרובע עצמו הנקרא שרלוטנבורג ומשתרע על פני שטח מאוד גדול ממערב העיר עד לשולייה, לבין שכונת שרלוטנבורג בה נמצאים המקומות המרכזיים של הרובע. בשכונת שרלוטנבורג ניתן למצוא את שדרות הקורפנטסדאם (Kürfenstdam) הנקראת בקיצור "קודאם" ומכונה גם שדרות השאנז אליזה של ברלין. בקודאם אפשר למצוא חנויות יוקרה של מיטב המעצבים ברחבי העולם. התחנה המרכזית של הרובע היא תחנת הרכבת של גן החיות (Zoologischer Garten) בה נמצאים מרכזי קניות רבים כמו הקניון Bikini Berlin ומרכז הקניות Europe Center. במרחק הליכה קצרה מהכיכר המרכזית של התחנה תמצאו את כנסיית הזיכרון על שם הקייזר וילהלם (Kaiser Wilhelm Memorial Church) – קתדרלה מרשימה שמומלץ לבקר בה, וכן את בית הכלבו הוותיק קה דה וה (KaDeWe) בו ניתן למצוא עשרות אלפי פריטי אופנה וכשמבקרים בו לא כדאי לפספס את הקומה האחרונה בה יש אוכל גורמה מיוחד שלא תמצאו בשום מקום אחר. שכונת שרלוטנבורג היא שכונה בורגנית למדי בעלת אופי אירופאי, לא מדובר באיזור בילויים אבל כן באיזור שיש בו הרבה מה לעשות במהלך היום ואחלה מקום להסתובב בו. אם תסעו מעט צפונה תוכלו לבקר גם בארמון שרלוטנבורג (Charlottenburg Schloss) – הארמון היפה והגדול ביותר שאפשר למצוא בשטח ברלין אשר מציג באופן קבוע תערוכות אמנות והגנים המרשימים שלו הן מקום נהדר לשבת בו בימים שמשיים.

Schloss Charlottenburg
Schloss Charlottenburg

שכונת קרויצברג – הרובע המגניב והמגוון של העיר

הרובע קרויצברג (Kreuzberg) שוכן באיזור שהיה שייך למערב ברלין והוא נחשב מזה שנים לאחד האיזורים הפופולרים והמגניבים בברלין. קשה להגדיר את רובע קרויצברג באופן אחד, כיוון שהוא גם מחולק לשכונות קטנות וסמוכות בעלות אופי שונה. בחלק המזרחי של הרובע  מתקיימים המרכז של החיים האורבניים של העיר. באיזורים שקרובים לכיכר ריו רייזר (Rio-Reiser-Platz) תמצאו את חיי הלילה האלטרנטיבים של ברלין – עם מועדון ה-SO36 המפורסם שקיים מזה עשורים ולא מעט ברים ומועדונים. במקום מתקיימים לא מעט סיורים אלטרנטיביים לאורך היום שבמקום לעקוב אחר מבנים אייקונים מתחקים אחר אופי השכונה, הסיפור של המהגרים הוותיקים שהגיעו אליה עוד בשנות ה-60, ואוכל הרחוב הנהדר שאפשר למצוא בה. איזור זה הנמשך עד לתעלת לנדוור (Landwer Canal) אהוב מאוד על צעירים בזכות החיים התוססים והמגוונים שלו. בצד המערבי של הרובע שהוא גם השקט יותר, ישנים יותר מבני מבוגרים ובו נמצא גם המוזיאון היהודי של ברלין (Berlin Jewish Museum) המספר על ההיסטוריה של העם היהודי ויהודי גרמניה בפרט. בסמוך למוזיאון אפשר למצוא את הגלריה הברלינאית (Berlinische Gallery) – מוזיאון עכשווי ומומלץ במיוחד לחובבי אמנות מודרנית המציג תערוכות מתחלפות ועדכניות.

Victoriapark in Kreuzberg
Victoriapark in Kreuzberg

שכונת נויקלן – חגיגה רב תרבותית ומהגרים מכל העולם

מדרום לשכונת קרויצברג נמצאת שכונת נויקלן (Neukolln) שהחלה להתפתח בשל הפופולריות הגבוהה של קרויצברג ועליית המחירים בה. גם נויקלן, שעד תחילת שנות ה-2000 נחשבה לשכונה ענייה, משנה את פנייה באופן מהיר ויש בה עליית מחיר מהירה וג'נטריפיקציה שדוחקת את קהילות המהגרים המקוריות שלה בשל הגעתם של צעירים מכל העולם שעבורם זו השכונה הפופולרית והמבוקשת ביותר לחיות בה. בנויקלן אתם תמצאו את מרכז החיים התוססים של ברלין, ברים אלטרנטיבים ואוכל רחוב משובח וזו שכונה צפופה, רועשת וחיה מאוד. הביקור בשכונה מומלץ מאוד למי שרוצים לראות את הרב תרבותיות של ברלין. באופן כללי ניתן לומר שאין בשכונה אטרקציות מיוחדות כיוון שהיא כזו המשמשת בעיקר את תושביה המקומיים אך בכל זאת לא כדאי להחמיץ את הביקור בפארק טמפלהוף (Tempelhofer Feld) – שדה תעופה ישן המשתרע על פני שטח ענק שהוסב מאז סגירתו בשנת 2008 להיות פארק לרווחת הציבור. בפארק טמפלהוף אפשר לרוץ, לרכב על אופניים או ללכת לאורך מה שהיו פעם מסלולי המראה של מטוסים ומדובר באחד המקומות האהובים ביותר על התושבים המקומיים אשר מגנים עליו לטובת שימורו כפי שהוא ומונעים באופן קבוע תוכניות בנייה שמעוניינות לנצל את הפופולריות העולה של השכונה הצבעונית.

Tempelhofer Feld
Tempelhofer Feld

שאלות ותשובות נפוצות

שרלוטנבורג במערב היא האזור היוקרתי יותר של העיר יחד עם שכונת פרנצלאואר ברג –שמציעה גם אופי מעט מגוון ומחוספס יותר.

השכונות שנחשבות להכי מגניבות בקרב צעירים הן פרידריכסהיין וקרויצברג בהן ניתן למצוא ברים רבים, מקומות בילוי, מסעדות ואווירה אלטרנטיבית.

מאוד תלוי בהעדפות האישיות שלכם. המיטה זה האיזור שהכי כדאי לחפש בו מקום לינה בגלל שהוא מחובר טוב לכל השכונות העיר ובביקור ראשון סביר שתרצו להספיק לראות הרבה דברים מסביבו. מצד שני אם תיקחו מקום לינה בשכונות מרכזיות אחרות כמו פרנצלאואר ברג, פרידריכסהיין או קרויצברג, תוכלו גם להנות מהחוויה הברלינאית השכונתית ועדיין להישאר מחוברים בקלות ונוחות לכל העיר.

Reichstag Building
Reichstag Building

לחזור למשהו ספציפי?

דילוג לתוכן