ברלין
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

המוזיאון היהודי של ברלין

תכנון טיול לברלין? נשמח לעזור!

עכשיו בברלין:

מלונות מומלצים

הרשמו לקבת מידע על ברלין

המוזיאון היהודי של ברלין

המוזיאון היהודי של ברלין (Jewish Museum Berlin) הוא אחד המוזיאונים החשובים ביותר בבירת גרמניה ונחשב לאחד מהמוזיאונים היהודים החשובים בעולם לגדול ביותר בנושא הפועל ביבשת אירופה. המוזיאון היהודי ממוקם במבנה חדש שנחשב בעצמו ליצירת אמנות סימבולית בפני עצמה, והוא מציג תערוכות קבועות ומתחלפות על חיי היהודים בגרמניה מזה מאות שנים וכן עוסק גם בהרחבה בחיי היהודים בתקופת השואה. בנוסף במוזיאון תוכלו למצוא בית קפה ומסעדה הפועלים בו.

על ההיסטוריה של המוזיאון היהודי בברלין

ההיסטוריה של המוזיאון היהודי בברלין מתחילה בשנת 1933. בחודש ינואר של אותה שנה, בדיוק כשישה ימים לפני עליית המפלגה הנאצית לשלטון בגרמניה, נפתח המוזיאון היהודי הראשון אשר היה מבוסס על אוסף אמנות יודאיקה, מטבעות עתיקים ומדליות מלכותיות וכן גם אוספי אמנות של גדולי הציירים היהודים הגרמנים באותה תקופה, ביניהם אורי לסר ומקס ליברמן. המוזיאון פעל עד שנת 1938 – בה הורו הנאצים על סגירתו וחלק מן היצירות שהוא כלל נבזזו או אבדו. בשנת 1978 נפתח מחדש המוזיאון וב-2001 עבר למשכנו הנוכחי והמרשים בו הוא פועל כיום.

על המבנה של המוזיאון היהודי בברלין ומה מוצג בו

המבנה בו פועל המוזיאון היהודי בברלין נחשב לאחד המוזיאונים המיוחדים ביותר בעולם מבחינה ארכיטקטונית. הוא תוכנן על ידי האדריכל היהודי אמריקאי דניאל ליבסקינד כמוצג בפני עצמו מבלי קשר לתערוכות עצמן שמוצגות בו כך שהמבנה מייצג באופן סמלי את ההיסטוריה של החיים היהודים בגרמניה. הוא בנוי בצורת זיגזג והחלונות הממוקמים בו קשורים למיקומם של אתרים יהודים היסטוריים חשובים על גבי מפת ברלין. המבנה כולל למעשה שני מבנים – מבנה ישן דרכו נכנסים וכן המבנה החדש המחוברים יחד רק באופן תת קרקעי.

המוזיאון היהודי בנוי באופן כזה שהוא מחולק לשלושה צירים. הציר הראשון נקרא ציר המוות, הוא כולל מגדל בטון ללא מוצגים המכונה מגדל השואה. לאורך הקירות של ציר זה מוצגים חפצים שהיו שייכים למשפחות יהודיות שנספו בשואה. במגדל עצמו אין תאורה למעט חריץ הפתוח לרחוב והוא בכוונה בלתי ממוזג כך שהמבנה חם מאוד בקיץ וקר מאוד בחורף בהתאם למזג האוויר בחוץ, מה שנועד לסמל את התנאים ששררו במחבואים של היהודים בתקופת השואה. הציר השני נקרא ציר הגלות הוא כולל גם אתוגן הגלות ובו יש בין היתר יש מסדרון הכולל עמודים שאינם ניצבים באופן ישר על המשטח, מה שיוצר אצל המבקרים תחושות סחרחורת ובחילה קשות שנועדו גם כן על מנת לסמן את העקירה מן הבית. הציר השלישי נקרא ציר ההמשכיות והוא מסדרון החוצה את שני הצירים האחרים על מנת לסמל את המשכיות קיומה של היהדות וקיומם של היהודים על אף השואה וכן את התחדשות החיים היהודים בגרמניה לאחריה.

במבנה המוזיאון ישנם גם חללים ריקים הנקראים חללי זיכרון, אשר נמצאים בין אולמות התצוגה ונועדו להצביע על החלל שנוצר בהיסטוריה של העם היהודי בשל השואה, כמו גם החלל שנוצר בהיסטוריה של גרמניה ושל העיר ברלין. באחד מחללים אלו מוצגות יצירתו המפורסמת של הפסל הישראלי מנשה קדישמן "שלכת", הכוללת כ-10,000 פרצופים זועקים אשר עשויים מפלדה. בנוסף, מוצגות במוזיאון תערוכות הקשורות בהיסטוריה של החיים היהודים בגרמניה – מזה מאות שנים, דרך תקופת מלחמת העולם השנייה ועד ימינו. כמו כן, מוצגות במוזיאון תערוכות אמנות של ציירים יהודים וכן תערוכות מתחלפות של אמנים יהודים וישראלים שונים.

תכנון הביקור במוזיאון היהודי בברלין

המוזיאון היהודי בברלין פועל בין השעות 10:00 בבוקר ל-19:00 בערב בין הימים ראשון עד שישי וסגור לקהל בימי שבת. ההגעה למוזיאון אפשרית באמצעות רכבת תחתית (u-bahn) אשר התחנה שלה – Hallesches Tor בה עובר קו הרכבת U-6 ממקומת במרחק של כ-10 דקות הליכה מהמוזיאון. בנוסף גם קו האוטובוס 248 אשר נוסע מכיכר אלכסנדרפלאץ (alexanderplatz) מגיע למוזיאון.

שאלות ותשובות נפוצות

כן. המוזיאון היהודי של ברלין מציג מגוון אלמנטים הקשורים לחיים היהודים בגרמניה כך שלצד מלחמת העולם השנייה והשואה יש בו עוד אלמנטים שילדים יוכלו להבין ובניגוד למוזיאונים כמו יד ושם הוא אינו מפחיד. בנוסף יש בו איזורים מיוחד המיועדים באופן ספציפי לילדים וכל התערוכות מונגשות להם.

כן. בגרמניה כיום עוסקים לא מעט בהנצחת החיים היהודים והשואה. כך בברלין בנוסף למוזיאון היהודי תוכלו לבקר גם באנדרטת השואה (holocaust memorial berlin) הנמצאת בסמוך לשער ברנדנבורג (Brandenburg tor) וכן במוזיאון אנה פרנק (anne frank museum) אשר נמצא באיזור האקשה מרקט (hackescher markt) ועוסק בהנצחת הילדה היהודיה ממוצא גרמני אשר כתבה את היומן המפורסם בזמן שהתחבאה עם משפחתה באמסטרדם.

המוזיאון היהודי ממוקם באיזור מעט שומם של העיר כך שבסביבתו אין הרבה אטרקציות מעניינות. עם זאת אם כבר הגעתם לאיזור ויש לכם כח לעוד מוזיאון, מומלץ מאוד לבקר בגלריה הברלינאית (Berlinische Gallery) – גלריה לאמנות מודרנית המציגה תערוכות מתחלפות של ציור, צילום ופיסול מהתקופה המודרנית והעכשווית ונחשבת לאחד המוזיאונים המוצלחים ביותר לבקר בהם.

לחזור למשהו ספציפי?

דילוג לתוכן