ברלין
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

סיור בשאריטה – בית החולים הוותיק של ברלין

תכנון טיול לברלין? נשמח לעזור!

עכשיו בברלין:

מלונות מומלצים

הרשמו לקבת מידע על ברלין

סיור בשאריטה – בית החולים הוותיק של ברלין

השאריטה (Charité) הוא בית חולים ובית ספר לרפואה בברלין שנוסד בשנת 1710. מדובר במוסד בעל חשיבות גבוהה בהיסטוריה של עולם הרפואה, השילב לאורך ההיסטוריה שלו מחקרים פורצי דרך בתחומי האנטומיה והפתולוגיה. בשל חשיבותו ההיסטורית בית החולים, על אף היותו בית חולים פעיל ומוסד אוניברסיטאי שוקק, פותח את שעריו גם לסיורים רגליים מודרכים שמומלצים מאוד למי שמתעניינים ברפואה ובעולם המדע בכלל.

על ההיסטוריה של בית החולים והמוסד הרפואי שאריטה

בשנת 1709 הורה המלך פרידריך הראשון אשר שלט בממלכת פרוסיה שהייתה בשטח שהוא היום גרמניה להקים בית חולים בתןך העיר ברלין כהכנה מראש לקראת התפרצות מגפת הדבר הקטלנית אשר הכתה באותו זמן בחלקיה המזרחיים של המדינה. בית החולים הוקם בשנת 1710, אך המגפה לא הכתה את העיר כפי שהיה מצופה, ולכן הוא שימש בהתחלה בעיקר כבית החולים של עניי העיר, וככזה הוא לא גבה תשלום כלשהו על שירותיו והיה מוסד חסד. בשל כך קיבל בשנת 1727 את שמו, "שאריטה" – Charité, שפירושו בשפה צרפתית זה "חסד". עוד בשנת 1713 הוא הפך למקום ללימודי אנטומיה ולקראת סוף המאה ה-18 הפך המקום לבית ספר לרפואה צבאית. בשנים הבאות, עם הקמת האוניברסיטה של ברלין החל השאריטה לשמש כמוסד לימודי מלא וכבית חולים אוניברסיטאי. אבי הפתולוגיה המודרנית, רודולף וירכו, היה האנטומיסט והפתולוג של המקום במהלך המאה ה-19. במשך כל השנים היה השאריטה המוסד הטוב והמפורסם מבין בתי החולים השונים בעיר ברלין ובעולם כולו בכלל וגדולי הרופאים בהיסטוריה עבדו וחקרו בו, בהם גם כמה חתני פרס נובל בתחומי הרפואה והמדעים. עם חלוקתה של ברלין אחרי מלחמת העולם השנייה נשאר בית החולים בצד המזרחי והופעל תחת שלטון מזרח גרמניה, אך לאחר איחודה מחדש של העיר ב-1990, הוא השתלב עם בתי חולים נוספים והפך כיום לבית החולים האוניברסיטאי הגדול ביותר באירופה.

סיור בבית החולים שאריטה – מסע ב-300 שנות היסטוריה

בסיור הרגלי בבית החולים שאריטה אתם מוזמנים להצטרף למסע של יותר מ-300 שנה דרך תגליות מהפכניות, טעויות טרגיות, ואנשים שהיו מסורים באופן מוחלט למחקר הרפואי ולהשפעות של הקידמה הטכנולוגיות עליו. אתם תשמעו על הסיפור המרגש של בית החולים העתיק ביותר בברלין, תלמד על המדענים המפורסמים שלו, ותגלו את "מקדש הרפואה" המסתורי – בניין ההוראה העתיק ביותר ששרד בברלין וחבוי בחצר האחורית של המקום. במהלך הסיור אתם תעקבו אחר עקבותיהם של רודולף וירצ'וב, רוברט קוך, אמיל פון בהרינג, קרל בונהופר ופרדיננד זאוארברוך שפעלו במקום. הסיור שלכם מתחיל בבלוק של המחלקה הרפואית ונמשך על פני קמפוס האוניברסיטה והמוסד החינוכי. אתם תלמדו עובדות מעניינות על גאוני הרפואה הברלינאית, אך גם על התקופות האפלות של המוסד, כאשר הרופאים שיתפו פעולה עם המשטר הנאצי.

דרכי הגעה לבית החולים שאריטה

נקודת ההתחלה של הסיורים היא בכתובת: Luisenstraße 7 והיא נמצאת בסמוך למדרגות של מקום בבית החולים הנקרא Bettenhaus. השאריטה עצמו ממוקם בחלק הצפון מערבי של רובע מיטה (Mitte) ומתפרש על פני שטח גדול. יש כמה אפשרויות שונות להגיע אליו – כמה דקות הליכה מערבה ממנו נמצאת תחנת הרכבת המרכזית של ברלין (Berlin Hauptbahnhof) המרכזת קווי תחבורה רבים. בנוסף תחנות הרכבת התחתית U Oranienburger Tor ו- U Naturkundemuseum נמצאות במרחק הליכה קצר מהמקום.

לחזור למשהו ספציפי?

דילוג לתוכן