ברלין
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

בית חב"ד בברלין

תכנון טיול לברלין? נשמח לעזור!

עכשיו בברלין:

מלונות מומלצים

הרשמו לקבת מידע על ברלין

בית חב"ד בברלין

בברלין קיימת כיום אוכלוסייה יהודית די קטנה, אשר על פי ההערכות כוללת בין 10,000 ל-20,000 אנשים. רוב היהודים החיים בברלין הם חילונים אשר רובם הגדול מגיע מישראל ועוד חלק גדול מגיע ממדינות ברית המועצות לשעבר ומאופיין בקהילה מעורבת מבחינה דתית. לצד זאת, ישנם גם קהילות דתיות קטנות ומובהקות בברלין, ובין היתר פועלים בעיר מספר בתי כנסת השייכים לזרמים הרפורמים, הקונסרבטיבים הליברלים ואורתודוקסים ביהדות. כמו כן, בברלין אפשר גם למצוא מספר מסעדות כשרות וסופרמרקטים בנוסף לכך, פועל בעיר מוסד של תנועת חב"ד המפעיל בית חב"ד מרכזי במערב העיר שהוא גם מרכז תרבות ועוד סניף קטן באיזור המזרחי של מרכז העיר.

בית החב"ד המרכזי של ברלין – בית חב"ד ליובאוויטש

בית החב"ד המרכזי של ברלין, בית חב"ד ליובאוויטש, הקרוי בגרמנית Chabad Lubawitsch ומכונה גם Chabad Berlin Jüdisches Gemeindezentrum  נפתח בשנת 2007 ועל פי הגדרתו הוא משמש כמרכז לכל הצרכים היהודיים בעיר. הוא כולל בית כנסת, מסעדה, אולם אירועים, ספריה, מועדון לילדים, מקווה המיועד לטקסי היטהרות וגם מתקני חינוך לאוכלוסייה היהודית כמו בית ספר וגן ילדים. המרכז הוא פרויקט שנבנה בעלות של 10 מיליון דולר והוא נחנך בטקס בו נכחו ראשי השלטון הגרמני ואישים יהודיים בכירים ממדינת ישראל ומממדינות נוספות ברחבי העולם. המבנה בו הוא שוכן גם היה מועמד ל"פרס הארכיטקטורה הגרמנית". הרב הראשי של בית חב"ד ליובאוויטש הוא הרב מנחם מנדל שניאורסון.

חב"ד ליובאוויטש הוא מקום המגדיר את עצמו כארגון המבוסס על פילוסופיה. המילה "חב"ד" היא ראשי תיבות בעברית לשלושת המילים: חכמה, בינה ודעת.  המחזיקים באמונה דתית זו טוענים כי מערכת זו של הפילוסופיה הדתית היהודית עוסקת ברמה העמוקה בתורה. עוד מאמינים אנשי חב"ד כי הם לומדים באופן עמוק על הבריאה, על תפקידה, ועל המשמעות והתכלית של הבריאה ושל כל ייצור חי באופן ספציפי. על פי הפילוסופיה של מאמיני חב"ד, האמונה שלהם מכוונת לכל אדם מתוך מטרה לגרום לו לחדד את מעשיו ולתת להם להיות מונחים על ידי חוכמה, הבנה וידע.

המילה "ליובאוויטש" היא שמה של עיר בבלארוס בה התנועה התבססה במשך למעלה ממאה שנה. משמעות המילה ליובאוויטש ברוסית היא "עיר של אהבת אחים". וכך הם מאמינים כי השם ליובאוויטש מבטא את האחריות והצדקה שמגלה לכל יהודי הפילוסופיה החב"דית. תנועת חב"ד ליובאוויטש נוסדה לפני 250 שנה והתפרסה ברחבי רוסיה והמדינות השכנות לה באמצעות החסידים והמאמינים בה. לטענתם נתנה התנועה ללומדי תורה תשובות שלא מצאו בשום מקום אחר וגם העניקה צדקה לאיכרים פשוטים. מאז, התפשטה הפילוסופיה של תנועת חב"ד ליובאוויטש למקומות רבים ברחבי העולם.

כיום יש כ-4,000 משפחות העוסקות בהפצה של העקרונות בני 250 השנים ואת הפילוסופיה של תנועת חב"ד אשר מפעילה ברחבי העולם יותר מ-3,300 מוסדות המעסיקים עשרות אלפי אנשים. חב"ד הוא מקום שעל פי רבים מכונה כ"חרדי" בתור כינוי לקהילה קפדנית ביותר, לא גמישה וסגורה. אך על פי התנועה ישנה טעות בשיוכה לזרם החרדי כיוון שלטענתם הה מאמינים שלכל בן אדם יש תפקיד חשוב ובלתי ניתן להחלפה, וכי הם מקבלים את כולם כפי שהם, ללא קשר לרקע שלהם, כך שאיש אינו מודר מתנועת חב"ד בגלל דעותיו, סגנונו או נטיותיו והם שואפים לחזק את הסובלנות והשילוב.

מבחינת הפעילות שלו, בית חב"ד בברלין מחולקת לארבע קטגוריות: חינוך, תכניות חג ופנאי לילדים ונוער, הצעות סולידריות לנזקקים ושימור המסורת והתרבות היהודית הדתית. מבחינת חינוך הוא מפעיל גן ילדים, בית ספר, תכניות נוער ומרכז לחינוך מבוגרים עם קורסים קבועים. ישנן תכניות רבות לילדים ונוער שמתקיימות באופן קבוע כמו קייטנות חורף וקיץ, בית ספר עברי, מועדון ילדים יהודי, פעילויות מיוחדות בחגים וטיולים ותכניות לחוגגי בר ובת מצווה. בנוסף מציע המקום הצעות סולידריות לנזקקים: בין אם מדובר בניהול משברים, ביקורים בבתי חולים או בכלא, עזרה לאנשים במצוקה, או חבילות מזון שבת לאנשים מוחלשים חברתית. מבחינת מסורות תרבותיות ודתיות תוכלו להיעזר בחב"ד לכל טקס דתי יהודי – בין אם זו לידה, הלוויה או כל דבר שביניהם כמו הנחת מזוזה, התקנת מטבחים כשרים, קיום טקס ברית מילה, ועוד טקסים דתיים כמו הנחת תפילין. בנוסף לכך פועלת במקום מסעדת לחיים (L'chaim) המציעה ארוחות ערב כשרות אשר מתבססות על תפריט בשרי, עם סוגים שונים של מנות בשר ודגים. לאחרונה התרחבה המסעדה והיא מציעה גם מנות סושי.

chabad

דרכי הגעה לבית חב"ד המרכזי של ברלין

מרכז הקהילה היהודית ובית חב"ד המרכזי של ברלין הממוקמים בכתובת:  Münstersche Str. 6 10709. בדרום מערב ברלין בשכונת וילמרסדורף (Wilhelmsdorf). ההגעה לשם נוחה באמצעות הרכבת התחתית (U-Bahn) והתחנה U Konstanzer Straße בה עובר הקו U-7 נמצאת ממש בסמוך למבנה.

בית חב"ד אלכסנדרפלאץ

ישנו סניף נוסף וקטן יותר של בית חב"ד בברלין הממוקם באזור של כיכר אלכסנדרפלאץ (Alexanderplatz) שנפתח מתוך צורך לספק שירותים לקהילה הישראלית הגדלה בעיר וגם לתיירים. המקום פעיל בימים שישי ושבת בלבד ומציע סעודת שבת בתשלום. כמו כן, בחגים נערכים בו אירועים כמו למשל טקס הדלקת נרות בחנוכה. הוא מקום אליו הולכים מי שמחפשים לבלות בחברה עם ישראלים ויהודים ומאמינים במרכז העיר.

בית חב"ד אלכסנדרפלאץ ממוקם בכתובת: Karl-Liebknecht-Str.34  10178 Berlin וההגעה אליו פשוטה מאוד בזכות קווי הרכבת והאוטובוסים הרבים שמגיעים לתחנה המרכזית של הכיכר ביניהם קווים רבים של הרכבת המהירה של ברלין (S-bahn).

שאלות ותשובות נפוצות

בית חב"ד עוסק במתן שירותי דת – תוכלו להשתתף בשיעורי תורה, פעילויות מיוחדות לפני כל חג ומועד, סדנאות בנושא יהדות. בנוסף הם מבטיחים לספק סיוע בכל ענין שתצטרכו.

בית החב"ד המרכזי ממוקם במערב העיר בשכונת וילמרסדורף. בנוסף ישנו עוד בית חב"ד קטן יותר באיזור של כיכר אלכסנדרפלאץ.

בית חב"ד המרכזי פעיל כל הזמן וכדאי להתעדכן מולם לגבי אירועים ספציפיים. בית חב"ד אלכסנדרפלאץ פתוח בימים שישי ושבת בלבד.

לחזור למשהו ספציפי?

דילוג לתוכן