ברלין
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

בתי כנסת בברלין

תכנון טיול לברלין? נשמח לעזור!

עכשיו בברלין:

מלונות מומלצים

הרשמו לקבת מידע על ברלין

בתי כנסת בברלין

בברלין, בירת גרמניה, האוכלוסייה היהודים כיום היא קטנה למדי ביחס לערים מרכזיות וגדולות אחרות באירופה כמו לונדון או פריז. אם לפני השואה חיו בעיר למעלה מ-150,000 יהודים והיו בה חיי קהילה משגשגים, כיום המספר המשוער הוא בין 10,000 ל-20,000 אנשי בעלי רקע יהודי המתגוררים בעיר. לפי ההערכות רוב היהודים החיים כיום בברלין הם חילונים, חלקם העיקרי מגיע מישראל וחלק  גדול נוסף ממדינות ברית המועצות לשעבר. יחד עם זאת, בברלין פועלים מספר בתי כנסת המשרתים את הקהילה על גווניה השונים. בברלין אפשר למצוא בתי כנסת מגוונים – החל מבתי כנסת רפורמיים וקונסרבטיביים ועד לבתי כנסת אורתודוקסים. מי שמעוניין לבקר באחד מבתי הכנסת של ברלין מוזמן לקרוא בכתבה הבאה על האפשרויות השונות.

בית הכנסת רייקה שטראסה

כתובת: Rykestraße 53, 10405 Berlin 

בית הכנסת רייקה שטראסה הוא בית הכנסת הגדול בגרמניה. הוא ממוקם בליבה של שכונת פרנצלאואר ברג (Prenzlauer Berg) המרכזית ונבנה בשנת 1903. בתקופת השלטון הנאצי הותקף בית הכנסת בפוגרום ליל הבדולח בשנת 1938 אך פעל עוד זמן מועט באופן רשמי עד 1940 בו נאסרה הפעילות בו. בשנים לאחר מכן המבנה הועבר לבעלות העירייה אך לא נהרס. לאחר סוף מלחמת העולם השנייה חזר המקום לרשות הקהילה ושימש כבית כנסת. האיזור בו הוא שכן היה שייך לגרמניה המזרחית וזה למעשה היה בית הכנסת היחיד שהיה נמצא בשטח של ברלין המזרחית כאשר העיר הייתה מחולקת למזרח ומערב בשנות המלחמה הקרה. בשנת 2005 נחנך המקום מחדש וכיום הוא פועל כבית כנסת קונסרבטיבי בסגנון ליברלי אך כזה בו ישנה הפרדה בין גברים לנשים בחלל שלו יש מעל 1000 מושבים והוא פתוח לסיורים בימי חמישי וראשון בהזמנה מראש. בשאר הזמן אנשים שאינם חברים רשומים בקהילה לא רשאים להיכנס לבית הכנסת.

בית הכנסת החדש

כתובת: Oranienburger Str. 28-30, 10117 Berlin

בית הכנסת החדש, או כפי שהוא נקרא בגרמנית ה"ניו סינגוגה" (Neue Synagoge) נבנה כבר בשנת 1859. הוא נבנה בסגנון של ארמון והיה אחד המבנים המפוארים ביותר בברלין במאה ה-19. בית הכנסת הוצת במהלך ליל הבדולח אך המבנה שרד. ב-1940 הוא הוחרם מהקהילה היהודית על ידי הנאצים. בשנת 1943 נבנה המקום קשות בהפצצות של מדינות בעלות הברית. לאחר נפילת חומת ברלין הוא נבנה מחדש ושוקם וכיום הוא משמש כמשכנה של קהילה יהודית קונסרבטיבית והוא מוגדר שוויוני. קבלת שבת נערכת במקום בכל יום שישי בשעה 18:00 בתקופת החורף ו-19:00 בתקופת הקיץ, כשבשבת בשעה 10:00 נערכת תפילת שחרית.  

בית הכנסת המרכזי של ברלין

כתובת: Joachimstaler Str. 13, 10719 Berlin

זהו בית הכנסת המרכזי של הקהילה האשכנזית – אורתודוקסית של ברלין. מבנה בית הכנסת שימש במקור, לפני 1933, את ארגון בני ברית של הקהילה היהודית בברלין. מאוחר יותר שימש כבית ספר יהודי. ב- 1942, לאחר גירוש היהודים, הנאצים השתלטו על המבנה. לאחר המלחמה חזר המבנה לידה של קהילת ברלין ולאורך השנים שימש עבור משרדי הקהילה וארגונים יהודיים אחרים, בכללם העיתון היהודי הגרמני יידישע אלגמיינה צייטונג. בחורף זמני תפילת כניסת השבת הם בהתאם לכניסת השבת ובקיץ בשעה 19:30. תפילת שחרית בשבת נערכת בשעה 09:15.

synagogue 2

בית הכנסת סוכת שלום

כתובת: Herbartstraße 26, 14057 Berlin 

בית כנסת רפורמי. קבלת שבת בשעה 19:30 ותפילת שחרית בשבת ב-10:00. מדובר בבית כנסת ליברלי מאוד עם אווירה חברותית ונינוחה ושוויון מלא בין גברים לנשים.

בית הכנסת Fraenkelufer

כתובת:Fraenkelufer 10, 10999 Berlin 

המבנה המקורי של בית הכנסת פרנקלאופר הוקם בין השנים 1913-1916 יש בו 2,000 מושבים והוא שימש בעבר את הקהילה האורתודוקסית. במבנה המקורי היו גם אלמנטים סגנוניים מימי הביניים ומתקופת הבארוק המקשטים את הבניין. הנאצים הרסו לחלוטין את המבנה באירועי פוגרום ליל הבדולח בחודש נובמבר 1938 אך הוא נבנה מחדש וכיום משמש כביתה של הקהילה הקונסרבטיבית. הוא נחשב כיום לבית הכנסת הצעיר והמגניב של העיר בזכות היותו כזה שמשתף פעולה עם אירועי תרבות ואמנות ולוקח חלק פעיל בחיי התרבות היהודית באופן מודרני. במקום יש בו הפרדה בין גברים לנשים. קבלת שעת נערכת בשעה 19:00 ותפילת שחרית בשבת ב-09:30.

בית הכנסת הספרדי תפארת ישראל

כתובת: Passauer Str. 4, 10789 Berlin 

בית כנסת ספרדי אורתודוקסי חדש יחסית שנפתח בשנת 2006 בעקבות ביקוש הולך וגובר של מציאת משכן גדול יותר לקהילה היהודית ממוצא ספרדי בעיר. קבלת השבת נערכת בקיץ בשעה 19:30 ובחורף לפי זמני השקיעה. שחרית של שבת מתקיימת בשעה 09:30 בכל השנה.

בית הכנסת Pestalozzi

כתובת: Pestalozzistraße 14, 10625 Berlin 

בית כנסת ליברלי השוכן בשכונת שרלוטנבורג (Charlottenburg) במערב העיר. במקום תוכלו למצוא עוגב ומקהלה מעורבת של גברים ונשים על אף שבאולם עצמו יש הפרדה בין גברים ונשים. הקהילה של בית הכנסת הזה פיתחה מנהגים משל עצמה כמו למשל לשיר את כל התפילות ויש שיתוף פעולה מלא של המקהלה בזמן התפילות. זהו אחד מבתי הכנסת הבודדים שנבנו לפני מלחמת העולם ועדיין נמצאים בשימוש. הוא נפגע בליל הבדולח בשנת 1938 אך כיוון ששכן בחצר פנימית הוא לא הוצת, וכבר ב-1947 החל השיקום שלו. קבלת השבת נערכת בשעה 18:00 בתקופת החורף ו-19:00 בתקופת הקיץ ושחרית של שבת בשעה 09:30 בכל השנה.

בית הכנסת Kahal Adass Jisroel

כתובת: Brunnenstraße 33, 10115 Berlin 

בית הכנסת קהל עדת ישראל שוכן ברובע מיטה במרכז העיר והוא משמש את הקהילה האורתודוקסית הוותיקה של העיר שנמצאת בה מאז 1869. הקהילה הוקמה מחדש לאחר איחוד גרמניה בשנת 1989. מסיבות אבטחה על מנת לבקר במקום יש לתאם מראש.

שאלות ותשובות נפוצות

הסגנון מגוון ויש בתי כנסת של כל הזרמים ביהדות – אורתודוקסי, קונסרבטיבי ורפורמי. קהל מגוון מגיע לבתי הכנסת בעיר, החל מדתיים ועד חילונים.

בברלין ישנם גם כמה מסעדות כשרות שימשו את שומרי המסורת וכן בית חב"ד.

לא תמיד. כדאי חלק מבתי הכנסת סגורים אך ורק לחברי הקהילה מטעמים שונים ולכן לא ניתן לבקר בהם, יש לקרוא באופן ספציפי מהם בתי הכנסת הפתוחים לציבור ובאילו ימים ושעות. בחלק תידרשו להירשם מראש.

לחזור למשהו ספציפי?

דילוג לתוכן