ברלין
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

ארמון הרפובליקה בברלין – ברלינר שטאדט שלוס – הומבולדט פורום

תכנון טיול לברלין? נשמח לעזור!

עכשיו בברלין:

מלונות מומלצים

הרשמו לקבת מידע על ברלין

ארמון הרפובליקה בברלין – ברלינר שטאדט שלוס – הומבולדט פורום

ארמון הרפובליקה בברלין (Palast der Republik) הוא מבנה היסטורי ששכן באי המוזיאונים (Museum Island) בברלין בין שנת 1976 לשנת 2006 בה פורק לצורת הקמת המוזיאון הומבולדט פורום (Humboldt Forum) אשר נפתח בשנת 2020 ונחשב לאחד המוזיאונים המפוארים ביותר בעיר. ההיסטוריה של המקום מעניינת במיוחד בשל כך שלפני ארמון הרפובליקה שכן במקום הארמון המפואר ברלינר שטאדט שלוס (Berliner Stadtschloss) שהופצץ במלחמת העולם השנייה. ההומבולט פורום הנמצא במקום כיום הוקם כשחזור של אותו ארמון.

על ההיסטוריה של הברלינר שטאדט שלוס

כשמדברים על ההיסטוריה של ארמון הרפובליקה ושל ההומבולדט פורום צריך ללכת כמה מאות שנים אחורה, עד לשנת 1451 – בה הסתיימה בנייתו של ארמון הברלינר שאטדט שלוס המקורי. הארמון היה משכנה הרשמי של משפחת המלוכה הפרוסית ששלטה בחלקים נרחבים מגרמניה. במשך מאות השנים בו פעל היווה הארמון את המבנה החשוב ביותר בגרמניה והוא שימש גם כמקום מושבו של השלטון ובין היתר בתי המשפט ומבני הרשויות. משפחת המלוכה שיפצה אותו לאורך השנים בהתאם לסוגי האדריכלות שהיו אופנותיים בתקופות שונות, בין היתר בתקופת הרנסאנס והבארוק והכניסה השפעות מאיטליה והולנד. במהלך תחילת המאה ה-20, בתקופת רפובליקת ויימאר הנודעת פעל מוזיאון בשטח הארמון. בשנת 1945 הופצץ הארמון באופן מסיבי בשיאה של מלחמת העולם השנייה ונהרס לחלוטין בשנת 1950 כאשר מנהיג הרפובליקה המזרח גרמנית שהחלה את שלטונה הורה לפוצץ את שאריות המבנה, על אף התנגדות של תושבים רבים.

תקופת ארמון הרפובליקה

לאחר הריסת מבנה ארמון הברלינר שטאדט שלוס נוצר בשטח המרכזי חלל גדול שהיה צריך למלא. בשנים הראשונות שימש השטח ככיכר פתוחה שבה נערכו מדי פעם אירועים. בתחילת שנות ה-70 הוחלט להקים ארמון חדש על חורבות המבנה וכך הוחלט על הקמת ארמון הרפובליקה שישמש את השלטון הקומוניסטי של מזרח גרמניה אשר שלט באיזור בין השנים 1949-1990. הקמת הארמון המפואר, אשר היה קטן מקודמו אך עדיין גדול מאוד יחסית, הסתיימה בשנת 1976. הוא היה ארוך במיוחד – 180 מטר, רוחבו 83 מטרים וגובהו 32. במבנה היו מנורות רבות, לא פחות מ-1001 רק באולם המבואה, והוא עוטר בברונזה. מטרת הארמון הייתה לשמש גם את העם ואת האנשים הפשוטים, לצד היותו מקום המושב של הפרלמנט ומוסדות השלטון. על כן, באופן חריג לארמון, שכנו בו גם אתר החלקה על קרח, מסעדות, מגרש באולינג ואולמות כנסים. כל אלו הפכו את המבנה לפופולרי מאוד בקרב תושבי מזרח גרמניה שנהגו לערוך בו אירועים רבים. בשנת 1990, זמן קצר לאחר נפילת חומת ברלין ולפני האיחוד הרשמי של מערב גרמניה ומזרח גרמניה למדינה אחת, התגלה זיהום אסבסט שהוביל לסגירת המקום ליותר מעשור. על אף ההתעקשות של תושבים רבים להשאיר את המבנה ולהחזירו לשימוש, ממשלת גרמניה התעקשה להרוס אותו על מנת לבנות על חורבותיו מחדש את הארמון המקורי שפעל במקום – הברלינר שטאדט שלוס.

הבנייה מחדש של הברלינר שטאדט שלוס ופתיחת ההומבולדט פורום

מספר שנים לאחר ההריסה של ארמון הרפובליקה שהסתיימה סופית ב-2008, החלה הבנייה הארוכה והמורכבת של הברלינר שטדאט שלוס. עבודת השחזור התמקדה בעיקר בחלקו החיצוני של המבנה שנועד לחקות במדויק את שלוש החזיתות של ארמון הבארוק, לצד חזית נוספת בצד הפונה לנהר שמשלבת עיצוב מודרני. מבחוץ לא קשה להבחין כי לא מדובר בארמון ישן במיוחד והמבנה שלו, על אף הסגנון העתיק, נראה חדשני. מבפנים הוא מעוצב כבר לא בתור ארמון אלא כמוזיאון לכל דבר ובו פועל ההומבולדט פורום, שבונה את מעמדו כאחד ממוסדות התרבות החשובים ביותר בברלין. בהומבולדט פורום מוצגות תערוכות אשר התמה המרכזית שלהם היא תולדות האדם – והוא מוגדר כמוזיאון לאנתרופולוגיה. בין היתר ניתן לראות בו תערוכות של תרבויות נידחות באפריקה, אוקיאניה ואסיה. ישנה כמובן גם התייחסות להיסטוריה העשירה של המבנה באמצעות תצוגת וידאו פנורמית הממחישה באופן חי את התפתחותו. המבקרים בהומבולדט פורום יכולים גם לעלות לתצפית הממוקמת בגג המבנה ולהסתכל מגובה של 30 מטרים על איזור אי המוזיאונים. 

humboldt forum
humboldt forum

תכנון הביקור ודרכי הגעה

מוזיאון הומבולדט פורום פתוח בין הימים רביעי עד שני בין השעות 10:00 בבוקר ל-20:00 בערב. חלק מהתערוכות הקבועות בהומבולדט פורום אפשריות לכניסה לקהל הרחב ללא תשלום כאשר התערוכות המתחלפות דורשות לרוב קניית כרטיסים באופן נפרד. על מנת להגיע להומבולדט פורום מומלץ לקחת את קו הרכבת התחתית (u-bahn) מספר 5 (u-5) ולצאת בתחנת אי המוזיאונים (u- museumsinsel) אשר המוזיאון נמצא ממש לצידה. ניתן גם להגיע ברגל מכיכר אלכסנדרפלאץ (alexanderplatz) הנמצאת במרחק של כמה דקות הליכה משם ובה יש גם תחנת רכבת מהירה (s-bahn), או מהכיוון השני בהליכה רגלית משדרות אונטר דן לינדן (unter den linden) – השדרות הראשיות שחוצות את רובע מיטה (mitte) – הרובע המרכזי של ברלין.

שאלות ותשובות נפוצות

ארמון הרפובליקה שהיה אחד מסמליה של גרמניה המזרחית נהרס בשנת 2006 ועל חורבותיו נבנה מחדש הברלינר שטאדט שלוס בתור משכנו של מוזיאון הומבולדט פורום.

לאוהבי מוזיאונים מומלץ לבקר בהומבולדט פורום, המבנה שלו נגיש ונוח, מזכיר קצת את הלובר בפריז בכניסה אבל הרבה יותר קטן כמובן, יש הרבה אנשים ותנועה וגם חנות מזכרות יפה.

אי המוזיאונים כולל לא מעט מוזיאונים. בין היתר לא כדאי לפספס את מוזיאון בודה (Bode museum) בזכות המבנה המפואר והתערוכות המרשימות של פסלים ומטבעות עתיקים. גם הגלריה הלאומית הישנה (alte national gallery) תעניין את מי שאוהבים אומנות וציורים קלאסיים. עוד אפשר למצוא באי המוזיאונים את מוזיאון פרגמון (pergamon) שמכיל אוספים מהעת העתיקה מיוון, רומא והמזרח הקדום, וכן את המוזיאון הישן (altes museum) והמוזיאון החדש (neues museum) שבהם גם אפשר למצוא תערוכות בנושאים דומים.

לחזור למשהו ספציפי?

דילוג לתוכן