ברלין
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הגן הבוטני של ברלין

תכנון טיול לברלין? נשמח לעזור!

עכשיו בברלין:

מלונות מומלצים

הרשמו לקבת מידע על ברלין

הגן הבוטני של ברלין

הגן הבוטני של ברלין (Berlin Botanical Garden) ממוקם בדרום מערב העיר בשכונת שטיגליץ (Steglitz). הגן הוקם כבר בשנת 1910 הוא נחשב עד היום לאחד מהגנים הבוטניים הגדולים והידועים בעולם בזכות היותו משתרע על פני שטח של 430 דונמים בהם נמצאים למעלה מ-22,000 צמחים שונים. הגן כולל ביתנים רבים המצגים בין היתר מינים שונים של פרחים וצמחים מיבשות אפריקה אוסטרליה ומזרח אסיה. במרכז הגן נמצאת חממה ענקית עם צמחים טורפים. בנוסף פועל במקום גם מוזיאון בוטניקה וכן מתקיימים בו אירועים וקונצרטים ליליים ושוק כריסמס בתקופת החורף.

הגן הבוטני של ברלין – גן ייחודי עם צמחים נדירים

התכנון של הגן מחלק אותו לשלושה חלקים. החלק הראשון הוא הארבורטום – המתמקד באוסף של חלקי עצים וורדים. זהו חלק פתוח שנראה כמו יער, יש בו היצע רב של עצים מסוגים שונים וניתן לראות בו צמחי ורדים מרשימים ובוהקים במיוחד המטפסים לכל כיוון.  החלק השני מוקדש לצמחים שמקורותיהם בכל רחבי העולם והחלק השלישי לבוטניקה בשיטת גידול מיוחדות. הגן הבוטני כולל חממות גידול בשטח כולל של מעל ל-6,000 מ"ר, ובין המבנים המרכזיים שלו ניתן למנות את ביתן ויקטוריה – בו תמצאו אוסף של סחלבים, צמחים טורפים והצמח ויקטוריה המלכותית – צמח מסוג שושנת מים. בנוסף ישנו בגן גם ביתן יבש במיוחד לקקטוסים וביתן זכוכית המוקדש לצמחי ביצה.

החלק המפורסם ביותר של הגן הוא החממה שבמרכזו הנקראת הפביליון הגדול (Das Große Tropenhaus) והיא החממה הגדולה בעולם. החממה מגיעה לגובה של 25 מטרים והטמפרטורה בה נשמרת באופן קבוע על 30 מעלות. החממה נחשבת למיוחדת מאוד בזכות המינים השונים והסוגים הרבים של הצמחים הטורפים שגדלים בה. ניתן למצוא בה עצי במבוק ועצי פירות טרופיים שונים ומזג האוויר בה לח במיוחד. 

במוזיאון של הגן הבוטני הנמצא במבנה סגור תוכלו לקרוא ולהבין יותר על עולם הבוטניקה והצמחים. בשל כך שהוא סגור ומוגן ואינו תלוי במזג האוויר המוזיאון מאפשר להציג סוגי נדירים של פרחים ומאובנים לכל אורך השנה, בניגוד לצמחים אחרים שאפשר למצוא רק לשבועות ואף ימים בודדים. אתם יכולים לראות בו בתי גידול שלמים שבגודלם המזערי יכולים אף להיכנס לתוך כוס זכוכית ולראות מודלים מוגדלים של חלקי צמחיים מזעריים שהעין לא מסוגלת לראות. אין ספק כי המוזיאון הוא חוויה משלימה שמלמדת עוד על כל העושר שנמצא בגן הבוטני.

תכנון הביקור ודרכי הגעה

לפני שאתם מתכננים את הביקור כדאי לדעת שהגן הבוטני הוא מקום די שונה בין עונות השנה. בעונת הקיץ הוא כמובן פופולרי במיוחד, בשל העובדה שזוהי העונה שהכי נעים להסתובב בה בחוץ וחלקים רבים מהגן חשופים לחלוטין למזג האוויר ומתאימים להליכה רגלית או לישיבה רגועה על המדשאות שבשטח הגן. על מנת לפצות על כך ולמשוך מחדש מבקרים גם בחודשים קרים משקיע הגן במיוחד באירועים שונים בתקופת החורף. כך, מדי שנה נערך בגן שוק כריסמס, שלעיתים נמתח גם מעבר לתקופה המקובלת ופתוח למשך חודשיים. לכבוד השוק מואר הגן באופן מיוחד שמתאים אותו לאווירת החג ומושך מבקרים רבים והוא מציע גם הופעות ופעילויות מיוחדות. שימו לב שבתקופה זו קר מאוד וחלק מהשטח הוא די טבעי כך שכדאי להתלבש חם במיוחד.

הגן נמצא באיזור שולי דרום מערב ברלין ומרוחק מעט מהמרכז. הדרך הנוחה ביותר להגיע אליו היא באמצעות קו S-1 של הרכבת המהירה (S-bahn) אשר עובר בתחנות מרכזיות כמו פרידריכשטראסה (Friedrichstrasse), שער ברנדנבורג (Brandenburger Tor) והתחנה של כיכר פוטסדאמר פלאץ (Potsdamer Platz) ובמרחק של עד 20 דקות נסיעה מגיע לתחנה Botanischer Garten הנמצאית כמה דקות הליכה מהכניסה לגן.

לחזור למשהו ספציפי?

דילוג לתוכן