ברלין
Search
Close this search box.

פנורמת אסיסי – Asisi Panorama Berlin

תכנון טיול לברלין? נשמח לעזור!

עכשיו בברלין:

מלונות מומלצים

הרשמו לקבת מידע על ברלין

פנורמת אסיסי – Asisi Panorama Berlin

ההיסטוריה של ברלין – מתקופת המלחמה הקרה ועד ימינו

ברלין, בירת גרמניה, היא אחת מיעדי התיירות הנחשקים ביותר בשנים האחרונות, עם מספר הולך וגדל של מבקרים המגיעים לעיר מדי שנה. מי שמטיילים בברלין מגיעים בשל מספר סיבות: חיי הלילה המפותחים שלה, תרבות, מוזיאונים, המבנים האירופאיים הקלאסיים שניתן למצוא בה וגם כמובן ההיסטוריה העשירה שלה. ההיסטוריה המודרנית של ברלין וזו שעדיין ניתן לחוש בביקור בעיר היא תקופת המלחמה הקרה בה חולקה גרמניה בכלל אך גם ברלין באופן ספציפי למזרח בה היה שלטון קומוניסטי ולמערב בה היה השלטון הגרמני שגם שולט כיום. בין השנים 1949 ל-1990 בהם שלט במזרח גרמניה השלטון הסובייטי שררה בין הצדדים מתיחות רבה, שכמובן הגיעה לשיאה בתקופה שבין השנים 1961 ל –1989 בה חומה באורך של 155 קילומטר ובגובה של 3.6 מטרים שנבנתה על ידי השלטון המזרח גרמני חצתה את ברלין ולא איפשרה תנועה של תושבי מזרח גרמניה לכיוון מערב. עד היום, ניתן לראות שרידים רבים של החומה מפוזרים בנקודות רבות ברחבי העיר וכן גם לא מעט אתרים המנציחים את התקופה.

פנורמת אסיסי – מיצג של חומת ברלין

אחד האתרים המרכזיים שמשמר את זיכרון התקופה ואת חומת ברלין הוא פנורמת אסיסי ובה מיצג מולטימדיה בשם מיצג החומה מאפשר לחזור לתקופת החיים בעיר בטרם נפילת החומה. אם תהיתם אי פעם כיצד נראה יום רגיל בסתיו הברלינאי, המיצג מאפשר לכם לחזור לתקופה ולראות את שגרת החיים בשני צידי החומה – במזרח ברלין ובמערב ברלין. פנורמת אסיסי קרויה על שם האמן שבנה אותה – ידגר אסיסי שגדל בשטח גרמניה המזרחית וחי במערב ברלין החל משנת 1978. המטרה של אסיסי, שבין היתר מחזיק במיצגים ופנורמות שונות ברחבי גרמניה, הייתה לבנות מיצג שידמה את האווירה ששררה בחיי היומיום בגרמניה, כלומר לא רק להתמקד בסיפורים של אלו שנפלו בעת ניסיונות לחצות אותה אלא להבין את אווירה הכללית בעיר. 

כך במהלך הביקור, מיצג החומה בפנורמת אסיסי מדמה יום סתווי איחוד באיזור קרויצברג – שכונה מרכזית אשר בה עבר קו הגבול של העיר המחולקת. המיצג מראה בין היתר את הסצנה האלטרנטיבית הפורחת של שנות ה-80 בה הפאנק פרח בעיר וגם סצנת סקווטינג – תופעה בה צעירים פלשו לדירות ריקות וחיו בהן במשך שנים – הייתה נפוצה במיוחד. עוד משלב בתוכו המיצג סצנות היסטוריות רבות שמתרחשות לאורך תקופה של 25 שנה, הוא מלווה במוזיקה מקורית ובמהלכו נשמעים ציטוטים של פוליטיקאים ממערב ומזרח גרמניה, מה שמוסיף אלמנט אודיופוני לחוויה שיחד עם התאורה והנוף המיוחדים מחזירה את המבקרים לעבר.

מיצג החומה מדמה ממש את הנוף העירוני משעת הזריחה ועד שעת השקיעה, ובתוכו תוכלו לראות את חזיתות הבתים האפורות והמוזנחות, כתובות גרפיטי מהתקופה, שומרי גבול מטעם השלטון של מזרח גרמניה מבצעים סיורים ומפקחים על החיים במערב ובמזרח ממגדל השמירה. למיצג מתלווים גם תמונות אמיתיות של תושבי ברלין שצילמו את החומה לאורך בנייתה שנמשכה כמעט 20 שנה ואת הזכרונות האישיים שלהם מהתקופה. בנוסף גם סרטים שונים משלמים את המיצג וחווית המולטימדיה שהוא מציע.

תכנון הביקור ודרכי הגעה

מיצג החומה פנורמת אסיסי פתוח בכל ימות השבוע בין השעה 10:00 ל-18:00 בערב. מיצג החומה נמצא בסמוך לתחנת הרכבת התחית (u-bahn) Kochstraße בה עובר קו הרכבת U-6 ובמרחק הליכה קצרה מתחנת הרכבת התחתית Stadtmitte בה עוברים הקו U-6 וU-2. 

מה עוד יש לעשות באיזור

מיצג החומה פנורמת אסיס נמצא בסמוך לאחת מהנקודות המתוירות ביותר בעיר –  צ’ק פוינט צ’רלי (checkpoint charlie). מסביב לאיזור תוכלו למצוא חנויות מזכרות וגם איזור קניות קטן. במרחק של כרבע שעה הליכה נמצא המוזיאון היהודי (jewish museum berlin ומוזיאון האמנות הגלריה הברלינאית (Berlinische Galerie).

אתרים נוספים הקשורים לחומת ברלין ולתקופת המלחמה הקרה

מי שמתעניין בהיסטוריה של תקופת המלחמה הקרה וחומת ברלין יוכל למצוא עוד אתרים מעבר למיצג החומה. בסמוך למיצג נמצא האתר הידוע צ’ק פוינט צ’רלי שהיה מעבר הגבול המרכזי בין מזרח ומערב ברלין. בין היתר באותה נקודה התרחשו עימותים צבאיים בין שני הצדדים בשנת 1961 ובמהלך השנים גם מספר ניסיונות בריחה מכיוון מזרח למערב. 

באיזור המזרחי של העיר נמצא עוד אתר חשוב לא פחות – גלריית איסט סייד (east side gallery) שהיא החלק הרצוף הארוך ביותר שנשמר מהחומה המקורית וכולל מעל 100 יצירות אמנות מקוריות בסגנון גרפיטי שצוירו על ידי אמנים שונים מאז נפילתה. באתר נמצא גם מוזיאון החומה (the wall museum) המומלץ לביקור.

מי שרוצה להעמיק עוד בנושא יכול ללכת גם למוזיאון השטאזי (stassi museum) – בו ההיסטוריה של השלטון החשאי של מזרח גרמניה מוצגת במלוא תפארתה. בין היתר במוזיאון ניתן לראות אמצעי מעקב כמו מכשירי הקלטה ומצלמות נסתרו ששימשו את השלטון הקומוניסטי כנגד התושבים וכן קומה שלמה  של משרדים של השטאזי שהשתמרה מהתקופה באופן מלא.

לחזור למשהו ספציפי?

דילוג לתוכן