ברלין
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

רילוקיישן לברלין

תכנון טיול לברלין? נשמח לעזור!

עכשיו בברלין:

מלונות מומלצים

הרשמו לקבת מידע על ברלין

רילוקיישן לברלין

ברלין, בירת גרמניה, הפכה מאז תחילת שנות ה-2000 לאחד היעדים הנחשקים ביותר להגירה ורילוקיישן ממדינות רבות בעולם. מאז, גם ישראלים רבים בוחרים לעבור לברלין, בה לפי ההערכות מתגוררים לפחות 10,000 תושבים בעלי אזרחות ישראלית. חלק ממי שבוחרים לעבור לברלין עושים זאת רק לכמה שנים ומסיבות שונות – בין אם בשל הצעות עבודה מפתות שקיבלו ובין אם סתם בשל רצון לחוות חיים בעיר השוקקת שפתוחה מאוד לזרים ומהגרים ומציעה סגנון חיים פתוח. חלק ממי שמהגרים באופן זמני מחליטים גם לא פעם להשתקע בעיר ונשארים לחיות בה שנים רבות. בכל מקרה בין אם אתם רואים את עצמכם שייכים לאחת מן הקבוצות האלו או סתם מתעניין באופן כללי לדעת על רילוקיישן לברלין, במדריך הבא תוכלו לקרוא מידע חשוב שיעזור לכם להמשיך לתכנן את הצעדים הבאים במהלך.

Relocation

מה הופך את ברלין לעיר כה אטרקטיבית? כלכלה מעולה ואווירה פתוחה וייחודיות

הסיבות להפיכתה של ברלין לעיר כה פופולריות להגירה מגוונות, אך עם זאת כנראה שאחת הבולטות שבהן היא רמת המחירים הנמוכה יחסית משאר ערי אירופה, שגם לאחר התייקרות משמעותית בשנים האחרונות עדיין מצליחה להישאר אטרקטיבית מאוד. עיריית ברלין נלחמת על מנת להשאיר את מחירי הדיור סבירים על מנת שאנשים בעלי רמות הכנסה שונות יוכלו לגור גם באיזורים נרחבים בעיר ובהתאם היא הטילה הגבלות על שכר הדירה כך שהוא נקבע לפי פרמטרים ברורים בחוק ונתון לפיקוח. כלומר – אתם משלמים על מה שאתם מקבלים בפועל מבחינת גודל ואיכות הדירה ולא רק על כמה המיקום שלה מבוקש. גם המחירים בסופרמרקטים אחידים בכל מקום וזולים מאוד מה שנותן אפשרות לאיכות חיים גבוהה שמאפשרת לאנשים להישאר הרבה מעל המינוס. האלמנט היקר ביותר הוא ביטוח הבריאות שיכול להגיע למאות יורו בחודש, אך זה לרוב מכוסה בידי מקומות העבודה.

מעבר ליתרון הכלכלי, עוד סיבה לגלי ההגירה והביקוש העולה לגור בעיר היא היותה של ברלין מוקד משיכה לצעירים – בגיל או בנפש: היא עיר אשר מציעה אווירה ליברלית ופתוחה, מקדמת אמנות תרבות וחיי רוח ואף מממנת אותם באמצעות מלגות לאמנים וסטודנטים. בנוסף מציעה העיר חיי לילה מהמפותחים בעולם כך שאנשים רבים שמעוניינים להעביר כמה שנים בבליינות, גם אם הם מבוגרים יחסית, מוצאים בעיר את היעד המועדף עליהם. בברלין קיימות תעשייות רבות ומגוונת אין כמעט נישה שלא מכוסה בברלין ובהתאם גם אפשרויות התעסוקה הן רחבות יותר מבמקומות אחרים ברחבי העולם ואף לא בהכרח דורשות ידיעה של השפה הגרמנית – זוהי עיר שאין שום בעיה לגור בה שנים רבות ולדבר רק אנגלית.

בשנים האחרונות אומרים שברלין היא לא מה שהייתה בתחילת המילניום בה צעירים יכלו לחיות בה גם בלי לעבוד בזכות המחירים הזולים והמימון מהמדינה. זה אמנם נכון שמאז הפכה ברלין להיות אחת מהערים הגדולות והחשובות באירופה ובעולם כולו החלו להופיע בה תעשייות נוספות שלא היו מזוהות עם העיר, כמו הייטק, שגם העלו את המחירים. אך יחד עם זאת, המרכזים הפיננסיים הגדולים של גרמניה עדיין שוכנים בערים כמו פרנקפורט, המבורג ומינכן שגם נחשבות ליקרות ממנה. אז גם כאשר ברלין עוברת טרנספורמציה היא איטית מאוד ונמשכת הרבה שנים, ובזכות הגודל שלה יש לה גם יכולת להתרחב ולפתח אזורים חדשים ברגע ששכונות מסוימות הופכות למבוקשות מדי. אין ספק שגם היום ברלין היא עדיין בירת החופש של גרמניה ואירופה כולה  וממש לא נראה שזה הולך להשתנות בשנים הקרובות.

הגירה לבעלי אזרחות אירופאית – אפשרויות מגוונות וזכויות רבות

כשחושבים על הגירה לברלין קודם כל עליכם להבין את התנאים האינדיבידואליים שלכם, להם יש השלכות שונות. המרכיב המרכזי הוא הדרכון – האם אתם בעלי אזרחות אירופאית? בשנים האחרונות אזרחים ישראליים רבים זכאים להוציא דרכונים אירופאיים עקב הגמשת החוקים במדינות רבות באירופה. ההסכמים בין מדינות אירופה אומרים, בגדול, שאם יש לכם דרכון של מדינה אחת – פורטוגל לדוגמא, אתם בעלי זכות לגור ולעבוד בכל אחת ממדינות האיחוד האירופי. בגרמניה, שהיא מדינה שמעודדת הגירה באופן כללי הדבר ניכר, ובעלי אזרחות אירופאית הם כמעט בעלי שווי זכות לבעלי אזרחות גרמנית. אמנם ישנם הבדלים מסוימים בתשלומי מיסים וכד' אך בכל מקרה כשאתם חושבים על הגירה כדאי לקחת בחשבון שבתור בעלי אזרחות אירופה אתם תהנו מכל מיני הטבות במידה ותחליטו להשתקע בגרמניה – תוכלו להנות מעזרה במימון של קורסי שפה או פתיחת עסקים. מבחינת שהות אתם לא מוגבלים בשום צורה ויכולים לשהות במדינה ככל העולה על רוחכם, לנוע ברחבי המדינות באירופה בחופש וגם לצאת ולהיכנס מהיבשת. אין ספק שמדובר בפריבילגיה אדירה למי שחושבים על רילוקיישן.

Relocation

הגירה לאזרחים ישראלים ללא אזרחות אירופאית – מה המגבלות אילו סוגי ויזה אפשר לקבל

לצד אלו שבעלי אזרחות אירופאיות ישנם גם ישראלים רבים שבוחרים להגר או לעשות רילוקיישן לברלין גם ללא אזרחות זרה נוספת. ברלין היא בהחלט אחד היעדים המוצלחים לעשות זאת בזכות סוגי הויזות השונות המוצעות בגרמניה. ראשית חשוב לדעת – במידה ואינכם בעלי אזרחות אתם יכולים לשהות בתחומי מדינות האיחוד האירופי רק לתקופה של עד 90 יום בכל 180 ימים (או 3 מתוך כל 6 חודשים בשנים). התנאי הזה מגביל אתכם מלעבור לתקופה משמעותית לעיר ולכן עליכם להיערך מראש על הוצאת ויזה. את הויזה ניתן להוציא בשגרירות גרמניה בישראל וזו לחלוטין האופציה העדיפה, כיוון שבברלין עצמה קשה מאוד לעבוד עם משרד הזרים העמוס. את הפירוט על סוגי הויזות ואיך להוציא אותן כדאי לקרוא לעומק באתר השגרירות. בכל אופן כדאי לדעת כי ישנם לא מעט כאלו, וביניהן: 

ויזת חופשת עבודה (Working Holiday Visa) מיועדת לצעירים ישראלים עד גיל 30 וניתנת לשנה. מדובר בויזה פשוטה מאוד לקבלה וכל שנדרש מכם הוא לעשות ביטוח בריאות ולהראות כי יש לכם מספיק כסף לכלכל את עצמכם בתקופה. הויזה מעניקה אפשרות לעבוד במשך חצי שנה מתוך השנה בה היא תקופה. מדובר באפשרות המועדפת על צעירים שמעוניינים קודם כל להתבסס בעיר ואחריה תוכלו להחליף לויזה מתמקדת יותר.

הויזות האחרות כוללת ויזות ללימודי השפה הגרמנית – במסגרתה אתם יכולים לעשות קורסים בגרמנית בברלין גם ויזה זו ניתנת לשנה בלבד אך לא מוגבלת בגיל. ויזת הכנה ללימודים גבוהים – ויזה אשר ניתנת לשנתיים למי שנמצאים בשלבי הכנה ללימודים באחת האוניברסיטאות בגרמניה. ויזת פרילנס / ויזת אמן – ויזה שלא כל כך קשה לקבל במידה ואתם פרילנסרים שגם עובדים עם עסקים מקומיים בגרמניה ועל אחת כמה וכמה אם אתם עוסקים במקצועות אמנותיים. בנוסף ישנן ויזות המיועדות למי שמחפשים עבודה בתחומים מבוקשים במדינה. במידה וכבר יש לכם חוזה עם חברה גרמנית אתם זכאים לקבל ויזת שכיר לתקופה של עד שלוש שנים. נשואים לאזרח או אזרחית אירופאית? בגרמניה אתם זכאים לקבל זכויות שוות לו / לה בזכות ויזת איחוד משפחות.

שאלות ותשובות נפוצות

ברלין נחשבה בעבר לעיר זולה מאוד בתחום הדיור. בשנים האחרונות המחירים בה עלו משמעותית אך היא עדיין זולה יותר מערים אחרות בגרמניה כמו מינכן, פרנקפורט והמבורג בתחום הזה ומשמעותית זולה יותר מערים אירופאיות גדולות אחרות כמו לונדון או פריז. מעבר לכך בתחומים אחרים כמו מזון רמת המחירים בברלין זולה מאוד באופן כללי מדובר באחד היעדים הזולים במערב אירופה.

ברלין היא גדולה מאוד והטווח ענק ותלוי מאוד בסגנון האישי שלכם. אם אתם אוהבים יותר שקט וניקיון – השכונות באיזורים המערביים של ברלין ובמיוחד ברובע שרלוטנבורג (Charlottenburg) יתאימו לכם. אם אתם מחפשים חוויה צעירה ותוססת – שכונות כמו נויקלן (Neukolln), קרויצברג (Kreuzberg) ופרידריכסהיין (Friedrichshain) הם המקום עבורכם. ברובע מיטה (Mitte) ופרנצלאואר ברג (Prenzlauer Berg) תהנו מהשילוב בין אווירה בורגנית ומשפחתית לחיי עיר אורבניים ומקומות בילוי. מעבר לכך גם האזורים היותר חיצוניים של העיר נחשבים לאלו בעלי איכות החיים הגבוהה ביותר בזכות הדירות הגדולות והשטחים הירוקים והנרחבים, שם הטווח רחב ביותר, ונע בין אזורים כמו גרונוולד (Grunewald) ודהלהאם (Dahlam) במערב העיר וכן גם אזורים במזרח כמו טרפטו (Treptower) ופלנטרוולד (Planterwald).

בברלין ובגרמניה בכלל יש ביקוש מתמיד לעובדים בכל תחום ועל אחת כמה וכמה בתחומים שירותיים. אם אתם עוסקים בתחום מבוקש בגרמניה ייתכן מאוד שתוכלו עוד מראש למצוא עבודה שכוללת גם רילוקיישן. במידה ולא גם כשתגיעו לברלין תוכלו למצוא אפשרויות תעסוקה רבות בתחומים שונים שחלק לא דורשים בכלל ידיעה של השפה הגרמנית.

לחזור למשהו ספציפי?

דילוג לתוכן